AIREX och AIREX Minor den helautomatiska avluftningsventilen


Samtliga Airex-ventiler levereras med en kulventil som skruvas på röranslutningen. Airex-ventilens enda rörliga del är flottören, därav minimerad förslitning en ytterligare fördel är att flottören inte släpper upp cirkulationsvattet så högt i ventilen att den riskerar att täppas igen.
Airex-ventilen är tillverkad i förnicklad mässing, ingen metall som kan oxidera och heller ingen plast som kan frätas sönder av glykol eller andra kemikalier. Gummidetaljerna, två packningar,
är gjorda i Nitrilgummi (SIS 162630-705), därmed kan ventilerna användas i samband med andra vätskor än vatten. Utöver detta finns även fiberbrickor som sväller och tätar om det trots allt skulle uppstå ett läckage.

- Det läcker bara tillräckligt för att signalera om ett fel har uppstått, men inte så mycket att skador kan orsakas.

AIREX och AIREX Minor används i värmesystem, expantionskärl, vattenreningsanläggningar, varmvattenberedare, kylanläggningar, hydroforer, solfångare, varmluftsaggregat, golvslingor och kulvertanläggningar- kort sagt överallt där avluftning behövs. De tål bland annat glykol, saltvatten, fotogen och eldningsolja 1 och kan användas i samband med alla andra vätskor som inte skadar de ingående detaljerna.

Fördelar med AIREX
  1. Automatisk.
  2. Minimalt underhåll behövs.
  3. Översvämmningsskydd.
Läs mer om: